X

הרשמה לאמנים, הרכבים ולהקות בלבדלסיום ההרשמה עליכם לאשר ולהסכים לתקנון האתר

שיחזור סיסמה שאבדה


חדשות מתפרצות

כמה עובדות על פיירוז הזמרת הכי הגדולה בעולם הערבי ומה הקשר לחיזבאללה?

אלדד ניסן 22:57:53 14/12/14  תגובות


הקולות שלמדנו להכיר לאורך השנים מהצד השני של הגבול הצפוני היו בדרך כלל קולות מלחמה. אלדד ניסן מאיר לנו בסדרת כתבות זווית חדשה של צלילים מארצות ערב. והפעם - פיירוז. אולי האמנית הגדולה ביותר שקמה בעולם הערבי מאז אום כולתום. הצצה לעולם המוזיקה המרתק שלא רצינו להכיר.

פיירוז הזמרת החשובה ביותר בעולם הערבי ואושיית התרבות הבולטת ביותר מאז מותה של אום כולתום, דיווה אמיתית בעלת איכויות ווקאליות נדירות וקול קטיפתי וצלול. אמנית טהורה ושופעת רגש שהצליחה לשבות את ליבם של ההמונים בעולם הערבי ולהלך עליהם קסמים.
 
פיירוז ילידת שכונת זקאק אלבלאט בעיר ביירות, 
ממוצא נוצרי, החלה בשנת 1940 את הקריירה שלה כזמרת מקהלה מן המניין ברדיו הלבנוני עד שהצטלבה דרכה עם המלחין המפורסם עאצי רחבאני. רחבאני מצידו, זיהה את הפוטנציאל והכישרון הנדיר של פיירוז והחל להצעיד ולקדם אותה לקדמת הבמה. בעזרת הלחנים של האחים רחבאני, מוזיקאים ברוכי כישרון, כותבי שירים ומחזות החל קולה של פיירוז להדהד במחוזות ביירות ואט אט, בלבנון כולה ולבסוף להכרה בינלאומית ברחבי העולם הערבי כולו.
 
שיריה של פיירוז חוללו מהפכה בעולם המוסיקה הערבית ובזכות נוכחותה הסוחפת ושירים קלאסיים ארוכים מלווים בתזמורות ובעיבודים מוסיקליים מורכבים הפכה פיירוז לשם דבר. קול ערב, יש לומר. פיירוז ביחד עם עאצי רחבאני, שלימים הפך להיות בעלה ובעזרת אחיו,החלו להלחין שירים קצרים יותר שעסקו בעיקר באהבה, בילדות ובטבע ועסקו ממש מעט גם בלאום ובלאומיות. האחים רחבאני ציירו בשיריהם, שחלקם נכתבו למחזות, תמונת מציאות פשוטה ומוכרת בנוף הערבי: הוואדי, הכרם, האהבה התמימה, הפחד והגעגוע שיקפו משאלות ורגשות אותנטיים שעוררו הזדהות בקרב רבים. באשר ללחנים של האחים רחבאני, התוכן והעוצמה במילים מיצבו אותם במשבצת ייחודית, שכן האחים הושפעו מסגנונות מוזיקליים שונים ושילבו בין מוסיקה קלאסית מערבית )מוצארטחואקין רודריגו) ללחנים ערבים מקומיים, לעיתים פולקלוריסטיים, תמהיל שיצר מלודיות חודרות לב ונפש.


 
הביצוע המפורסם של פיירוז ל Autumns leaves
 
על אף שפיירוז ניסתה להתרחק מהפוליטיקה והקפידה לא להביע אהדה למנהיג ערבי או לארגון כלשהו, אפילו בזמן מלחמת האזרחים העקובה מדם בשנות ה-80 בלבנון נראה כי יחסיה עם סוריה היו עמוקים והדוקים. אחד הביטויים לכך היו הופעתיה התכופות בתקשורת הממלכתית וסירובה לבטל הופעה בשנת 2008 בדמשק, למרות איום בחרם מצד לבנונים רבים שראו במשטר הסורי אויבלפני כשנה נרשמה גם הצהרתו של בנה, זיאד רחבאני, יוצר בזכות עצמו כיאה למשפחה באתר "אלעהד" אשר מזוהה עם ארגון חזבאללה, כי אמו אוהבת מאוד את חסן נסראללה, הצהרה שעוררה נחשולי תגובות רבים בתוך לבנון ע"י הזרמים השונים במפה הפוליטית. תנועת ה-14 במרץ אשר מייצגת קו אנטי חיזבאללה וסוריה ומורכבת בעיקרה מסונים ונוצרים יצאה כנגד הצהרתו של בנה באומרה כי פיירוז מייצגת את סמל האחדות הלבנונית החדשה לאחר מלחמת האזרחים העקובה מדם בשנות ה-80 וכי אסור לו לנקוט צד בשמה. לאחר מכן הצהרה זו הוכחשה על ידי בתה באומרה כי לפיירוז יש דעות מנוגדות למה שהצהיר בנה זיאד.
 
קטע מהופעת פיירוז בדמשק בשנת 2008  "תקומי מהשינה דמשק"

הופעותיה של פירוז בעולם זיכו אותה בתואר "שגרירת לבנון לכוכבים" היא הפסיקה להופיע בשנת2011  אך ממשיכה להיות זמרת מושמעת מאוד בעולם הערבי, בעיקר בשעות הבוקר, בזכות העובדה כי שירתה משרה רוגע ובשל התפיסה הרווחת בעולם הערבי כי היא מסייעת לפתוח את היום באווירה נינוחה.  שירה חביתך בלסיף - "אהבתי אותך בקיץ" , נחשב לאחד השירים המפורסמים והאהובים בעולם הערבי.
פיירוז אולי שרפה כמה גבולות בדרך אבל אין צל שספק שהיא  פרצה גם לא מעט מהם. בין המחלוקות, גלי הגזענות בארץ ובעולם, עכשיון יותר מכול האזנה לפיירוז היא חובה. זמרת הענקית שעברה את מבחן הזמן והפכה לאייקון בזכות קולה. זכרו: במוזיקה, כמו במוזיקה גבולות לא באמת קיימים.

 


 
התמונות לקוחות מעמוד הפייסבוק הרשמי של Fairouz 
 

תגובות

  • אלבום ביום - פינת האלבום היומי - מוזינג מגזין מוזיקה
  • "פילים במדבר" - סרט דוקומנטרי בהפקת Moozing על פסטיבל אינדינגב - מוזינג מגזין מוזיקה
Moozing © Copyright 2014, All Rights Reserved בניית אתרים  בניית אתרים מוזינג - מגזין מוזיקה פותח ע"י