X

הרשמה לאמנים, הרכבים ולהקות בלבדלסיום ההרשמה עליכם לאשר ולהסכים לתקנון האתר

שיחזור סיסמה שאבדה


חדשות מתפרצות

10 אירועים היסטוריים במוזיקה שהיינו מתים להיות נוכחים בהם

איתן חזן 16:36:00 25/01/16  תגובות


מהפסטיבל הכי חשוב בתולדות המוזיקה, דרך הגיטריסט ששורף את הגיטרה שלו על הבמה, סשן מאולתר שהיה אחד המפגשים המרגשים במוזיקה ועד לאמן שהורג את אחת הדמויות המוזיקליות הכי חשובות בעולם המוזיקה בהופעה אחרונה וכמובן: כיצד הייתה זו בעצם המוזיקה שהפילה את חומת ברלין. איתן חזן בוחר את 10 הרגעים ההיסטוריים במוזיקה שכל אחד מאיתנו היה רוצה להיות נוכח בהם. 

כמה פעמים יצא לכם לשמוע סביבכם קולות עם ניחוחות נוסטלגיים של מוזיקאים ובכלל אנשים רגילים מהשורה עד כמה פעם המוזיקה הייתה טובה יותר? ואיך? "איך לא נולדתי בשנות ה-40 כי אז היה הרבה יותר טוב?".
אז באופן די עקרוני אני תמיד משתדל לא לשקוע בסופר נוסטלגיה מעייפת ומנסה ליהנות ממה שקורה היום בעולם המוזיקה ומהרגעים המיוחדים שאולי עוד כמה עשרות שנים יהיו נוסטלגיים בעצמם. אבל למרות הכל יש רגעים מאוד מסויימים בהם פרץ הנוסטלגיה שלי שובר את הסכר וגם אני חוטא מידי פעם ומתלונן לעצמי איך פעם המוזיקה הייתה אמיתית וכנה ולמה גם אני לא זכיתי להיות חלק מאירועים בלתי נשכחים ונדירים בעולם המוסיקה של אז? בתקופות שחיו האמנים הגדולים באמת, אלו שבאמת שינו את פני ה. מוודסטוק עד ההופעה האחרונה בהחלט של הביטלס על גג בלונדון. אלו הם 10 הרגעים ההיסטוריים במוזיקה שכל אחד מאיתנו היה חולם להיות נוכח בהם. אלא אם כן נולדתם בשנות ה-40 ואז אתם מאדר פאקרס ברי מזל. טיסה קצרה במנהרת הזמן.


*חושבים ששכחנו אירוע? ספרו לנו בתגובות למטה מהו הרגע ההיסטורי במוזיקה שאתם הייתם מתים להיות נוכחים בו.


פסטיבל וודסטוק, 1969

כמעט חצי מליון איש הציפו את 600 הדונם של מקס יאזגור לשלושה ימים של פסטיבל מוזיקה שלא נראה כדוגמתו וככל הנראה גם לא יהיה עוד כמותו. פרץ של נעורים, אהבה, התרסה ותרבות נגד פסטיבל שהגדיר את הנוער של אז כ-"ילדי הפרחים". וודסטוק שהכיל ליין של הופעות בלתי נשכחות של אגדות כגון: ג'ניס ג'ופלין, ג'ימי הנדריקס, ג'פרסון איירפליין, THE WHO, ג'ו קוקר, ריצ'י אוונס והרשימה עוד ארוכה. למרות הניסיונות שנים מאוחר יותר לשחזר את הפסטיבל ואת האווירה ששררה בו, אף אחד מהם לא באמת התעלה על הפסטיבל המקורי של 69. חוויה של פעם בחיים, למי שהיה אז בחיים. במודע או לא במודע.
 
 ג'ימי הנדריקס שורף את הגיטרה שלו על הבמה, 1967

פסטיבל המוזיקה הבינלאומי במונטריי קליפורניה. בעיצומה של עוד אחת מאקסטזת הרוקנרול הידועות של ג'ימי הנדריקס, כורע אגדת הרוק על ברכיו, מנתק את עצמו מהאיבר הכי חשוב בגופו - הגיטרה ומניח אותה על רצפת הבמה ונושק לה בפעם האחרונה, שופך דלק על הגיטרה שלו ושולף גפרור ומדליק אותו בלי כל קושי ומשליכו לעבר הגיטרה ומצית אותה ואת הקהל שלא יכל להבין או להכיל את הרגע הזה, שהוא צופה באחד הרגעים האייקונים ביותר בהיסטוריית הרוק העולמית. קלאסיקה על הברכיים. 

 

הרמונס, 17 דקות של הופעה, 1974

הרמונס גומרים מהר! The Ramones קיימו את אחת ההופעות הראשונות שלהם באחד המקומות הכי מדוברים שנחשב עד היום כהיכל המוזיקה של ניו יורק בשנות השבעים - מועדון ה CBGB. מה שאף אחד לא ציפה לו הוא שחברי הרכב הפאנק-רוק המהפכני ינגנו 20 שירים תוך 17 דקות בלבד, בלי עצירה אחת. רבים מהנוכחים דרשו אז את כספם חזרה לאירוע שנכנס לדפי ההיסטוריה של המוזיקה. ביצים גדולות לאחד מההרכבים שהפך לאחר מכן לאחד מהמשפיעים ביותר על סצנת הפאנק-רוק.
 

אלביס, ג'וני קאש, קארל פארקינס וג'רי לי לואיס בג'ם סשן מאולתר, 1956

עוד יום רגיל אי שם באמצע דצמבר 1956, ג'רי ליי לואיס שהיה אז אלמוני יחסית מצא את עצמו בחדר אחד בסאן רקורדס יחד עם אלביס פרסלי, ג'וני קאש וקארל פרקינס מג'מג'מים להנאתם שירי קאנטרי וגוספל באווירה לא פורמלית וחברית. מנהל הסטודיו היה מספיק חכם או לחילופין לא מודע להיסטוריה שמתרחשת מולו ופשוט לחץ Play על מכשיר ההקלטה. השאר היסטוריה. אחת ההקלטות הנדירות שמסמלות תקופה וגאונות משותפת של 4 אגדות מוזיקה. כיום שמשתמשים במושג ג'אם סשן - זוהי השאיפה. 
 
 דיוויד בואי "הורג" את זיגי סטארדסט, 1973

לקראת סוף ההופעה בהאמרסמיתס לונדון יולי 1973 הודיע David Bowie לקהל שהוא הרג את האלטר אגו האהוב שלו - זיגי סטארדסט. "המופע הזה ישאר הארוך ביותר בזכרונות שלנו בגלל שזו ההופעה האחרונה שנעשה" הכריז בואי לקהל המעריצים שלו שחשב באותו רגע שבואי מודיע על פרישה ממוזיקה והופעות בכלל. השמועות מספרות שהקהל היה כל כך נסער מההודעה שכולם פשוט פצחו באורגייה המונית על הכיסאות. עוד רגע שנחקק בהיסטוריית המוזיקה ולא רק בגלל ההופעה אלא גם ובזכות בואי הגאון שידע לשבור כל מוסכמה קיימת ולהעביר את זה לקהל שלו וכן גם בגלל האורגיה.
 


 
Queen מופיעים בלייב אייד, 1985

ההופעה של קווין בוומבלי פארק במסגרת Live Aid מול מאה אלף איש נחשבת עד היום כאחת ההופעות החיות הטובות ביותר שקרו אי פעם ובטח נחשבת כההופעה המוצלחת ביותר של פרדי מרקורי וחבריו. בצפייה בהופעה ביוטיוב ניתן לראות עוצמה מדהימה של מאה אלף איש מוחאים כפיים לצלילי השיר 'רדיו גאגא' ואת פניו המודהמות של מרקורי לנוכח המחזה. הופעה שכל אחד היה מת להיות נוכח בה ולהיות חלק אחד קטן מתוך המאה אלף. 
 
 


Sex Pistols בהופעה במנצ'סטר, 1976:

אחת מההופעות הראשונות של חלוצי הפאנק הבריטי ואחד מההרכבים שעיצבו ז'אנר שלם התקיימה ב- 76 במנצ'סטר אנגליה. למרות שהיו פחות ממאה נוכחים באולם ההופעה של הפיסטולס נכנסה לדפי ההיסטוריה כהופעה שלאחריה קמו לא מעט הרכבים גדולים. יש האומרים שבעקבות הופעה זו קמו להקות כגון הסמיתס והבאזקוקס, אבל הסיפור הגדול באמת הוא שאחד הנוכחים בהופעה היה איאן קרטיס שיום למחרת בעקבות ההופעה המשמעותית הקים את ג'וי דוויז'ן ושוב, השאר היסטוריה. מעניין מה היה קורה אילו איזה ישראלי היה נוכח שם ואיך זה היה משפיע על המוזיקה שלנו פה, נקודה למחשבה.
 
 


ברוס ספרינגסטין, הופעה בחומת ברלין, 1988:


ברוס ספרינגסטין היה מהבודדים מבין המוזיקאים המערביים שהורשו להופיע בגרמניה המזרחית הקומוניסטית דאז. בהופעה שהתרחשה מול חומת ברלין בשנת 88 "הבוס" לא בא בשקט. הוא נאם נאום קצר לקהל בגרמנית בו אמר שהוא בא לנגן להם רוק אנד רול במטרה שיום אחד כל הגבולות והמחסומים יפרצו. מה שהפך את ההופעה כרגע היסטורי הוא ששנה לאחר מכן אכן חומת ברלין נפלה ויש המייחסים להופעה של ספרינגסטין את המאיץ העיקרי לאיחוד גרמניה. רגע היסטורי ולא רק מוזיקלי ואמרו אמן.

 
 בוב דילן בפסטיבל הפולק בניופורט, 1965

כאשר בוב דילן נסיך הפולק הבלתי מעורר דאז עלה לבמה בפסטיבל בניופורט לבוש מעיל עור, משקפי שמש ואוחז בגיטרה חשמלית אף אחד מהנוכחים לא באמת ידע מה לעשות עם עצמו. כשבוב התחיל לנגן חומרים חדשים וקודמים שלא היו דומים למה שכולם הכירו והעריצו עד אז, עמוס צלילים חשמליים שהחליפו את המקצב העממי הקהל החל להגיב בקריאות בוז בלתי פוסקות, את דילן זה לא עניין. להפך, יש האומרים שאפילו עודד את הקהל להמשיך בקריאותיו לרדת מהבמה. בפרספקטיבה של זמן והיסטוריה הרגע הזה בהופעה היה בעצם הרגע שבוב דילן זנח את שירי המחאה העממים והתחיל תקופה חדשה וזוהרת של פופ-רוק. בכל ציון של תקופות בהיסטוריה של המוזיקה ההופעה של דילן היא כמעין קו משווה, רגע ששינה את פני המוזיקה שרק גאון יחיד בדורו כמו דילן מסוגל לעשות.
 
 


הביטלס בהופעה הפומבית האחרונה שלהם על גג בלונדון, 1962:

ב- 30 לינואר 1969 כשהלהקה המפורסמת ביותר בעולם מתקרבת בצעדי ענק לפירוק, עלו ארבעת המופלאים מליברפול להופעה פומבית אחרונה על גג בלונדון. הופעה שנחרטה בדפי ההיסטוריה כסוף של ההרכב הכי מצליח בתרבות המוזיקה רגע לפני שכל חבר בהרכב יוצא לעצמאות שלו ורגע לפני ההתנקשות בלנון. מה שרוב הנוכחים האקראיים שצפו בלהקה מהרחוב למטה זוכרים היה שמשטרת לונדון באופן אירוני ביקשו מהביטלס לסגור את ההופעה בגלל שהיא לא הייתה מאושרת. בווידאו ניתן לראות את הביטלס מופיעים כששוטרי לונדון החמוצים עומדים לידם. אין ספק שהייתי משלם המון כסף לחיות בלונדון בשנת 69 לראות את מי שהיוו את ההשפעה העצומה ביותר על הרוק אנד רול והפופ ועל המוזיקה בת ימינו בפרט. 
 
 המספר הנוסף: הופעת האנפלגד של נירוונה, 1993

לסיום וכדובדבן שבקצפת לא יכולנו לוותר על אירוע מוזיקלי נוסף שנכנס להיסטוריה ולמרות שביחס לאחרים לא עבר זמן רב וככותב שורות אלו זכיתי לגדול על המוזיקה שלהם ולצפות בהופעה ב- MTV. אבל לטובת הקוראים הצעירים יותר שלנו שלא נולדו אז בחרנו לכתוב בנוסף על הופעת האנפלגד של נירוונה, 1993. אין ספק שהיום ההופעה המצמררת של קורט קוביין, בישיבה המעט ביישנית וחסרת הבטחון שלו, עם הקול השברירי אבל כל כך מלא בעוצמה נחשבת להופעה בלתי נשכחת. הגאונות בלקחת שירים מכוסחים ותדמית של "עושים מה שבא לנו" ולהפוך הכל למשהו כל כך מנחם ומלטף זה רק משהו שקורט קוביין יכול לעשות. השיר 'Were did you sleep last night' נבחר לאחד השירים הגדולים בכל הזמנים שבוצע בהופעה חיה. באופן טראגי חצי שנה אחרי ההופעה רגע לפני שהסינגל שוחרר, קוביין נמצא מת. 
 

 
תמונות:
Jimi Hendrix - ויקפדיה
Queen - http://www.queenonline.com

תגובות

  • אלבום ביום - פינת האלבום היומי - מוזינג מגזין מוזיקה
  • "פילים במדבר" - סרט דוקומנטרי בהפקת Moozing על פסטיבל אינדינגב - מוזינג מגזין מוזיקה
Moozing © Copyright 2014, All Rights Reserved בניית אתרים  בניית אתרים מוזינג - מגזין מוזיקה פותח ע"י