X

הרשמה לאמנים, הרכבים ולהקות בלבדלסיום ההרשמה עליכם לאשר ולהסכים לתקנון האתר

שיחזור סיסמה שאבדה


חדשות מתפרצות

Come As You Are: הסרט החושפני על סולן להקת נירוונה קורט קוביין נלחם נגד רצון המעריצים והתקשורת להפוך אותו לגיבור

יהונתן גיסין 05:07:43 11/05/15  תגובות


הסרט החדש על קורט קוביין "Cobain: Montage of Heck", הוא לא באמת מונטאז' קולנועי כפי שמכונה הסרט. הוא מעין דחפור ענק מימדים שחופר ונובר באדמת נפשו של קורט קוביין סולן להקת נירוונה ומניח את הקרביים שלו מוצגים לראווה לעיני כול. זהו אינו עוד סרט על כוכב רוק אגדי, נהפוך הוא, זהו תמהיל מצולם של תהליך נפשי במסלול התרסקות עם המציאות המייסרת את הגיבור. קורט קוביין אינו הגיבור בסרט, הוא האנטי גיבור, דמות שוליים, בן אדם שהסייסמוגרף הרגשי שלו כמעט נשבר מרוב תנודות חדות מקצה לקצה, שפוף, מפוחד, ביישן עד כאב, שכל זרקור על פניו מסנוור את עיניו ומייסר את נפשו. שם היה קוביין כל הזמן, נלחם נגד הרצון שלנו המעריצים, התקשורת, MTV, להפוך אותו לגיבור: "Come As You Are"

שם הסרט "Montage of Heck" שהוא גם ההקלטה הראשונה שאי פעם הקליט קוביין בחייו, יצא לאקרנים לאחרונה והספיק לגרוף מחמאות מכל המבקרים ולזכות בפרסים בפסטיבלים נחשבים כמו סאנדנס ופסטיבל הסרטים של ברלין. זהו סרט ללא ספויילרים, כולנו יודעים את הסוף. העיסוק בדמותו של קורט קוביין, הקיסר האפל שהוביל את סצנת הגראנג' של סיאטל בשנות ה- 90 וזה שחתום על הצלחתה בעולם, הפך את התקשורת וקהל מעריציו לאובססיבי לגביו. מזה שנים ניסו לעשות כל מיני סרטי תעודה על נירוונה וקוביין במטרה להצליח להגיע לקלסתרון המדויק של דמותו. אף אחד מהם אינו משתווה לעוצמה ולחשיפה שמציג הסרט החדש. כל אלו כאמור תודות לחומרים החושפניים והראיונות שהעניקה אלמנתו של קוביין קורטני לאב, היוקו אונו של שנות ה-90 אם תרצו.

 
קוביין כנער מופנם שנודד מבית לבית עד שמצא בית שמקבל אותו: המוזיקה| מתוך הסרט: Cobain: Montage of Heck
 
זוהי פעם ראשונה שאנו נחשפים למחברות, לכתב ידו, לאיוריו, לצילומים האינטימיים, וידאו ותמונות כאחד של משפחת קוביין. את הרעיון החלה לקדם לאב כשפנתה לבמאי Brett Morgen במטרה להוציא את הפרויקט לאור. לא בכדי לאב ובתה היחידה מקוביין, פרנסיס, היו מפיקות שותפות של הסרט וידם הייתה בכל תהליכי הסרט לרבות הישיבה בחדרי העריכה שם ישבה בתו של קוביין וביחד עם הבמאי והעורך Joe Beshenkovsky טוותה את דמותו של אביה מתוך אלפי החומרים במטרה להציג עד כמה שאפשר וקרוב לאמת את סיפורו של קורט קוביין.
 
קורט קוביין עם בתו פרנסיס קוביין שגם הפיקה את הסרט מתוך הסרט: Cobain: Montage of Heck
 
הסרט הוא אסופה של סיקוונסים וראיונות שחוצים את הסרט ל- 2 רבדים. אחד הוא הרובד הדוקומנטרי של הסרט, כלומר התיעוד הכרונולוגי של משפחת קוביין, ילדותו של קורט, התבגרותו, עלייתו ונפילתו. הרובד השני, הוא העיסוק בנפשו של קוביין. ההתעסקות הזו מזינה את הסרט בנופח פסיכדלי עצוב ואפוקליפטי. חלקים הכרחיים בסיפור הכרונולוגי לשרטוט קווי המתאר של דמותו של קוביין נוצרו באמצעות קטעי אנימציה בסגנון "החומה" של הפינק פלויד על גבול "ואלס עם בשיר". קטעים שעליהם מודבקים הקלטות של קורט, הקלטות שטרם נחשפו ובכדי לכפר על החוסר בחומרי וידיאו יצרו את קוביין המצוייר אמני האנימציה: Stefan Nadelman & Hisko Hulsing. 
 
קטעי אנימציה בסגנון "החומה" של הפינק פלויד על גבול "ואלס עם בשיר" | מתוך הסרט: Cobain: Montage of Heck
 

"אנחנו רק רוצים לעשות מוזיקה, זה הדבר היחידי שחשוב, כל השאר לא מעניין אותנו"


הראיונות של בני משפחתו של קורט החל מאביו ואימו ועד אישתו קורטני לאב מתארים את מסלול חייו וכיצד נדד מבית לבית ולא מצא את מקומו באף מקום, עד שמצא בית אחד שמקבל ומכיל את כל כולו: המוזיקה. קטעי הראיונות של קורט שנאספו ונבחרו בקפידה מציירים את דמותו האמיתית למרות אור הזרקורים הנופל עליה כמו צל מאיים. "אנחנו רק רוצים לעשות מוזיקה, זה הדבר היחידי שחשוב, כל השאר לא מעניין אותנו", עונה קוביין באחד מקטעי הראיונות עימו. משפט שמזקק את דמותו בצורה הטובה ביותר.קריסט נובוסליץ' הבסיסט ומי שייסד ביחד עם קוביין את נירוונה, לא סיפק יותר מידי תובנות חדשות לגבי קוביין. היעדרותו המוחלטת מהראיונות של דייב גרוהול המתופף וכיום הסולן של להקת הפו פייטרס צרם וגם לאי נוחות לכל מעריצי נירוונה. שמועות על כך, שכן צולמו קטעים שלו מדבר אך לא נכנסו מפאת בעיות של זמן, גרמו להרבה אנשים לגלגל עיניים ולכחכח בגרון. אי אפשר שלא לחשוב שהייתה בדבר יד מכוונת של האלמנה הבלונדינית לאב, כנראה מיחסים עכורים משכבר הימים או מפחד שגרוהול "יגנוב" את ההצגה כי אחרי הכול הוא כבר על תקן סופר רוק סטאר בעולם המוזיקה.

 
"אנחנו רק רוצים לעשות מוזיקה, זה הדבר היחידי שחשוב, כל השאר לא מעניין" | מתוך הסרט: Cobain: Montage of Heck
 

 

"כמו תמיד טורחת עלילת הסרט להחזיר אותנו לאותו מקום, אישי, אפל, אינטימי וכואב בו שרוי קוביין, מקום שמסרב לקבל את העול הנורא מכול של להיות ולחיות כמו סופר סטאר"


קטעים נדירים של צילומי וידאו עוד לפני שידעו מה זה HD במצלמות ביתיות סיפקו הצצה חושפנית לחדר המיטות של הקורטנים: קורטני לאב וקורט קוביין ועיסוק באחד מהחוטים המחברים ביניהם – ההרואין. קטעים נדירים של נירוונה בתחילת דרכה: כיצד נבחר השם: "נירוונה", כיצד ניהל קוביין את כל הרישומים של הלהקה במחברת בית ספר בלויה. בסרט ניתן לראות קטעים מהופעה בדירה בפני שני אנשים בלבד ועד מאחורי הקלעים של הוידיאו קליפים המפורסמים וההופעות ההמוניות וההרסניות של כל ציוד סאונד אפשרי על הבמה. כל אלו מעניקים לסרט את הזווית של חיי הרוק של קוביין ונירוונה. אם זאת, כמו תמיד טורחת עלילת הסרט להחזיר אותנו לאותו מקום, אישי, אפל, אינטימי וכואב בו שרוי קוביין, מקום שמסרב לקבל את העול הנורא מכול של להיות ולחיות כמו סופר סטאר. בלי מכוניות מנקרות עיניים כמו כל האמנים הגדולים, בלבוש של מתבגר פריפריאלי באמריקה, בניגוד לביגוד התיאטרלי של מרלין מנסון ושות' וההופעות ללא התפאורה הגרנדיוזית, רק להקה, ציוד סאונד שאפשר להרוס וקהל מושבע שתמיד יתפוס אותך אם תקפוץ עליו ויישא אותך לחוף מבטחים של דיסטורשן ופוגו: מקומות הרסניים שבהם מרגיש קוביין בבית.
 
לבוש של מתבגר פריפריאלי, בניגוד לביגוד התיאטרלי של מרלין מנסון ושות' | מתוך הסרט: Cobain: Montage of Heck
 
 
"עדיף להישרף מאשר להתפוגג"
("
It's Better to burn out, than to fade away") / ניל יאנג

דמותו של קוביין כאמור אינה רוכבת על גלי ההרואיזם של הנרטיב הסופר רוק סטאר הקלאסי. נהפוך הוא: היא נעה על גלי ההרואין והפחד של כישלון ועלבון. פחד מחיטוט מאסיבי של התקשורת וההמון בתוך החיים הפרטיים שלך. קוביין מחפש בכל נקודת שיא של תהילה בחייו את דרך המילוט, את האנונימיות, הרצון לעשות מוזיקה אבל להישאר אנונימי, דבר שאינו אפשרי כשאתה בורא את אחת מהלהקות החשובות בהיסטוריה של עולם הרוקנרול. בסרט אנו עדים שבכל נבירה וחשיפה לעולם שבחוץ בחייו האישיים של קוביין, אלו מרחיבים ומעמיקים את הגלדים והפצעים בנפשו המיוסרת והדיכאונית.
 
כל המרואיינים בסרט ידעו כיצד הסרט של קוביין ייגמר. כולם ידעו חוץ מאיתנו. במכתב ההתאבדות שהשאיר קוביין לאישתו ובתו הוא ציטט להם שורה מתוך שיר של ניל יאנג: "עדיף להישרף מאשר להתפוגג" ("It's Better to burn out, than to fade away"). קוביין נשרף בלהבת ההצלחה וההמון, זאת הייתה זריקה שהוא לא ידע להכיל מהרגע הראשון ועד הסוף המר. עובדה קיימת היא שאלפי אנשים ממשיכים להישרף מהמוזיקה שהוא הותיר לנו, דבר שמחזק את טענתו: שכן, לפעמים עדיף להישרף. 
 
 "עדיף להישרף מאשר להתפוגג" | מתוך הסרט: Cobain: Montage of Heck


כל התמונות לקוחות מתוך הסרט: "Cobain: Montage of Heck"
מתוך עמוד הפייסבוק של הסרט: https://www.facebook.com/cobainmontageofheck
מתוך האתר הרשמי של הסרט: http://cobainfilm.com/

תגובות

  • אלבום ביום - פינת האלבום היומי - מוזינג מגזין מוזיקה
  • "פילים במדבר" - סרט דוקומנטרי בהפקת Moozing על פסטיבל אינדינגב - מוזינג מגזין מוזיקה
Moozing © Copyright 2014, All Rights Reserved בניית אתרים  בניית אתרים מוזינג - מגזין מוזיקה פותח ע"י