X

הרשמה לאמנים, הרכבים ולהקות בלבדלסיום ההרשמה עליכם לאשר ולהסכים לתקנון האתר

שיחזור סיסמה שאבדה


חדשות מתפרצות

Loud Hailer החדש של Jeff Beck הוא הדבר הכי טוב שתשמעו השנה

יואל פלדמן 05:01:48 17/08/16  תגובות


באלבום החדש שלו, Jeff Beck הגדיל לעשות והפך עצמו לכמעט יחיד בין חבורת נשים חזקות, ובראשן הזמרת Rosie Bones - הכוכבת בחזית. הגיל רק משבח אמנים כמו ג'ף בק  שבגיל 71 מוציא  אלבום פאנק רוק בועט עם מקצב חסר בושה בריח שנות ה-80 השנויות במחלוקת. כן, אי אפשר לטעות. בק שם, מחייך ובלתי ניתן לעצירה עם אחד האלבומים הטובים של השנה.

עולם הגיטריסטים הוא עוף די מוזר בתחום המוסיקה. אולי בשל הטכנולוגיה הדיגיטלית הנמצאת בקרבו, ענף זה נע מקלאסיקה ועד אלקטרוניקה בקצב בלתי פוסק. תעשיות המוסיקה האמריקאיות נזקקו לתיוג חד משמעי בכדי ליצור בידול וייחוד בשוק רווי למדי, כך הסבירות שבה מוסיקאי ייצא מתחום הנוחות שלו כמעט ואינו קיים. במקרים נדירים ניתן להבחין במוסיקאים שאומנותם גדולה כל כך עד כדי שהתעשייה הולכת בעקבותיהם העמוקות - ולא להפך. Jeff Beck, הגיטריסט הבלתי נגמר, אחת מפיסות ההיסטוריה החשובות החיות במוסיקה המודרנית, הוציא אלבום חדש. לא עוד אלבום, אלא הדבר הכי טוב שתשמעו השנה.

ג'ף בק בן 71, אבל אל תתנו למספר לבלבל אתכם. הוא מוכיח פעם אחר פעם שיכולתו לחדש גדולה לא פחות מעברו העשיר. בשעה שמרבית בני גילו, החברים בלהקות הגדולות והחשובות בעולם, ממלאים איצטדיונים בעודם מזמרים את אותם המנונים פעם אחר פעם, בק ממציא עצמו מחדש ומסרב להשתעמם. שום נעימה לא תישמע פעמיים בידיו הכשרוניות ובנפשו החופשייה. כאשר ג'ף בק הוציא את אלבום הסטודיו האחרון שלו Emotion & Commotion בשנת 2010, ומילא אותו בקאברים נפלאים וייחודיים ליצירות עבר, רבים מעוקביו הצמודים טענו שג'ף בשיאו והמחמאות לא הפסיקו לשבח. אינני חושב שאיש התכונן דיו לשנת 2016, כי מאז שבק הוציא את אלבום הסטודיו ה-17 שלו, Loud Hailer, אף אחד לא יכול להשאר אדיש יותר לתופעה, ללא כל קשר לסגנון ותיוג, גיל או מגדר.
 

בק ידוע כחוקר מוסיקה נלהב שאינו מפסיק להפתיע ולחפש אחר אפיקי גדילה. עוד ב-2001 הוציא את האלבום הכמעט כל-אלקטרוני, You had it coming ובדרכו הייחודית צלח את הניסיון באופן בו רבים לפניו נכשלו. יכולתו הבלתי נתפסת לשלוט בסגנונות רבים כל כך, החל מבלוז ורוק שם הוא בשליטה מוחלטת עוד משנות ה- 60, ועד לעולם הפופ העכשווי, הקלאסיקה והאלקטרוניקה. לבק אין מתחרים במשבצת הרב גוניות והחדשנות בה הוא אוחז בחוזקה כבר שנים. כעת ויותר מתמיד, עושה רושם שהוא בבטחה בצמרת, ללא חובת הוכחה או ספק.
 

באלבומו החדש Loud Hailer, הגדיל לעשות והפך עצמו לכמעט יחיד בין חבורת נשים חזקות, ובראשן הזמרת רוזי בונס, לה נתן להיות הכוכבת בחזית

 

בק תמיד הקיף עצמו בנגנים כשרוניים ביותר, מפורסמים ואלמוניים כאחד. בניגוד לרבים בתעשיית המוסיקה ומחוצה לה, ניכרת  העובדה שתמיד קידם בסביבתו נגניות נפלאות וניפץ פעם אחר פעם את הצורך בקו גברי ומצ'ואיסטי בהרכביו השונים. באלבומים רבים בעברו, לרבות אלבומו האחרון, אירח בק אמנים רבים, ובפרט זמרות נפלאות כגון אימלדה מיי, ג'וש סטון ועוד. באלבומו החדש Loud Hailer, הגדיל לעשות והפך עצמו לכמעט יחיד בין חבורת נשים חזקות, ובראשן הזמרת רוזי בונס, לה נתן להיות הכוכבת בחזית. הפעם ניכרת לה העובדה שלג'ף בק היתה חשובה תחושת ההרכב והלהקה יותר מעוד אלבום גיטריסט מארח.


 

בונס, חברה בדרך כלל בהרכבה הלונדוני הבועט Bones, יחד עם הגיטריסטית כרמן ונדנברג, אותה צרף בק גם כן לאלבום. קולה של רוזי נע בין מחוזות ה-R&B והסול העדינים ועד לפאנק חצוף, ולזכותה חספוס ועומק רב. בשמיעה ראשונה ניכר הדימיון לזמרת איימי ווינהאוס ז"ל, אך עם צבע מקורי לחלוטין. בונס מדייקת ללא רבב וקולה נאמן לגישתה הכמעט מחתרתית. אם לא די בכך, הביטו בעלון האלבום Loud Hailer - גם הוא פרי עטה של בונס ואמנותה חצופה בדיוק כמותה. לא הייתי אומר בקלות יומרנית שג'ף בק הצטרף להרכב Bones, אבל די בהאזנה למספר שירים מההרכב המרתק הזה בכדי להבין את הדימיון בו בק רצה להתעטף.
 

בק בן ה-71? פאנק רוק בועט עם מקצב חסר בושה בריח שנות ה-80 השנויות במחלוקת. כן, אי אפשר לטעות. בק שם, מחייך ובלתי ניתן לעצירה

 

כבר מהשיר הראשון באלבום, The Revolution Will Be Televised, נשלח האגרוף הראשון לאוויר. ""This shit is real שרה בונס, ואנחנו שואלים - הייתכן שהגענו לאלבום החדש של בק בן ה-71? פאנק רוק בועט עם מקצב חסר בושה בריח שנות ה-80 השנויות במחלוקת. כן, אי אפשר לטעות. בק שם, מחייך ובלתי ניתן לעצירה.
 
השיר השני,
Live In The Dark, ממשיך באותה גישה. הסאונד של בק חד וחותך, ספק אם יכול היה לשלבו במקום אחר. כאשר מגיע Pull It, בלא פחות מסגנון הדאב-סטאפ (!) שלא היה מבייש את די.ג'יי סקרילקס (Skrillex), בק עושה לנו שוב בית ספר לאין סוף הכישורים בארסנל הפרטי שלו. הלהיט האמיתי הראשון נחת בשעה טובה.

 


Photos: Ross Halfin // Press


האלבום כולו מנוהל מוסיקלית באופן נפלא ומאוזן ואכן נקודת המפנה מגיעה לקראת אמצע האזנה עם הבלדה המרגשת, ספק הלהיט הבולט מעל כולם, Scared For The Children. כאן בק לא זקוק להנחות או הצגות מקדימות. כאן הוא חי ונושם, יוצר בקצב מסחרי כבר למעלה מארבעה עשורים. ועדיין, יחד עם בונס המרגשת עד דמעות וכתיבה מדוייקת, יצרו המנון לילדי העולם הפגועים, קורבנות נחת זרועם של המבוגרים. שיר יוצא מן הכלל שתתקשו לא לזמזם בזמנכם הפנוי.

ואכן מנקודה זו קצבו הגבוה של האלבום מאט ונרגע, מרכך את לבבות המאזינים עד לרגע האחרון. השיר הנפלא Shame, נעימת 4 אקורדים בסגנון שנות ה-50, מטופלת היטב בסאונד וינטאג' חם ואותנטי, עם טקסט ושירה מרגשים. השיר O.I.L מקפיץ וקצבי, מזכיר לנו באיזה מועדון אנו נמצאים רגע לפני הסיום.
בתבונה רבה בקו הסיום נמצא
Shrine. הוא עשוי לבלבל אתכם תחילה עם "הללויה" הנצחי של לאונרד כהן, אבל זה לא יקח דבר מהעוצמה והרגש שלו. רוממות נפש אמיתית, והסיום עמו עוזר לנו לנחות בשלווה ובשלום אחר שעה מסחררת בטיסה של בונס ובק.

 

יחד עם הטיפול ההפקתי הכל כך מקצועי, בו כל שיר זוכה ליחס אמיץ ונכון, Loud Hailer ראוי לשבח. רק ג'ף בק, הוא ולא אחר, יכול לשחרר אלבום כל כך מגוון ונועז, המתהלך כטווס גאה בין קצוות וסגנונות רחוקים. אמנם אין פה הרבה חדשנות ושום גלגל לא הומצא, אבל התחושה האישית שלי היא שג'ף בק הצליח ליצור שלם אמיתי מסך חלקים כל כך שונים. פאזל שלא היה מתחבר לעולם בידיים אחרות. אבל כשמדובר בג'ף בק הכל יכול לקרות. בעולם שיצר לאחר קריירה ענפה וארוכה, כל היקום בהרמוניה אחת. אז מה כבר הפלא בעוד אחד-עשרה שירים נהדרים? 

ג'ף בק גורם לנו פעם אחר פעם לפתוח את האוזניים ולפרוץ את גבולות התיוג בו אנו רגילים כל כך. מוסיקה היא עסקת חבילה, וזה בדיוק הפלא.

תגובות

  • אלבום ביום - פינת האלבום היומי - מוזינג מגזין מוזיקה
  • "פילים במדבר" - סרט דוקומנטרי בהפקת Moozing על פסטיבל אינדינגב - מוזינג מגזין מוזיקה
Moozing © Copyright 2014, All Rights Reserved בניית אתרים  בניית אתרים מוזינג - מגזין מוזיקה פותח ע"י